Orzecznictwo
-
Wyrok TSUE z dnia 13 II 2025 roku w sprawie C‑472/23 Lexitor sp. z o.o
W powyższym wyroku TSUE precyzuje warunki, na jakich konsument może dochodzić swoich praw w przypadku naruszeń obowiązków informacyjnych przez banki i instytucje finansowe. TSUE podkreślił, że wartość RRSO w umowie kredytowej musi być podana w sposób jasny i precyzyjny, zgodnie z obowiązującą formułą matematyczną. Choć zawyżenie RRSO wynikające z późniejszego uznania niektórych warunków za nieuczciwe nie stanowi samo w sobie naruszenia obowiązku informacyjnego, to błędne wskazanie tej wartości – zarówno jej zaniżenie,…
-
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 16 V 2024 r., V Ca 1279/23
W ocenie Sądu Okręgowego datę tę należy wiązać, co do zasady, z chwilą spłaty całości kredytu. Jak wskazuje się w literaturze wykonanie umowy następuje w dniu, w którym strony wywiążą się z wszystkich obowiązków ciążących na nich na podstawie umowy (tak: A. Łukaszewski, komentarz do art. 45 (w:) M. Stanisławska (red.), Ustawa o kredycie konsumenckim. Komentarz, Wyd. 1, Warszawa 2018, Nb 4). Jeżeli konsument wykona umowę, a następnie…
-
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 8 X 2021 r., I ACa 59/21
Sąd Apelacyjny stwierdził, że jeżeli konsument wykona umowę, a następnie złoży w ciągu roku oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego, wówczas jest on zwolniony z wszystkich poniesionych już kosztów (wykonanie umowy zakłada wywiązanie się z wszystkich obowiązków), a po stronie kredytodawcy powstaje obowiązek zwrotu kosztów kredytu (za wyjątkiem kosztów ustanowienia zabezpieczeń kredytu). Oświadczenie, o jakim mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim można złożyć…
-
Wyrok Sądu Najwyższego z 5 V 2021 r., I NSKP 7/21
Sąd Najwyższy uznał, iż ustawowe cechy przeciętnego konsumenta należycie poinformowanego, uważnego i rozsądnego w praktyce występują z różnym natężeniem. Poziom uwagi i ostrożności przeciętnego konsumenta na użytek oceny przesłanki wprowadzenia w błąd różni się w szczególności w zależności od natury reklamowanego produktu, częstotliwości jego zakupu oraz oceny. Poziom uwagi konsumenta może być zatem niższy, w zależności od tego, jakich produktów dotyczy dana oferta oraz w jakich okolicznościach są one nabywane. Istnieje…
-
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 X 2010 r., VI ACa 775/10
Sąd Apelacyjny orzekł, iż ustalenie zmiennej stopy oprocentowania, mimo iż umożliwia przeniesienie części ryzyka kredytodawcy związanej ze zmianami gospodarczymi na konsumenta, powinno być tak unormowane w umowie, by w chwili zawarcia umowy konsument mógł dokonać oceny celowości i opłacalności zaciągniętego kredytu i aby w toku spłacania kredytu zmiany jego oprocentowania nie miały charakteru oderwanego od czynników wpływających na nie.
-
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 II 2007 r., sygn. akt VI ACa 560/16
Sąd Apelacyjny uznał, że: Skoro na tle art. 5 pkt 7 u.k.k. „całkowita kwota kredytu” oznacza środki faktycznie udostępnione konsumentowi, to – w ocenie Sądu Apelacyjnego – w wypadku odstąpienia od umowy konsument jest zobowiązany do uiszczenia odsetek naliczanych tylko od środków faktycznie udostępnionych konsumentowi, a więc od „całkowitej kwoty kredytu”. Brak więc podstaw do obciążania konsumenta odsetkami od kosztów kredytu, nawet w wypadku udzielenia kredytu w celu…